Funkcja emocjonalna rodziny

Funkcja ta rzadko określana bywa jako psychohigieniczna, częściej jako zrozumienia, uznania, bądź też rozładowania napięć emocjonalnych. Wydaje mi się jednak słuszne określenie tych funkcji jednym mianem psychochigienicznej, gdyż w obrębie tej nazwy zawarte są poszczególne sfery uczuć wyżej wymienione.

Oprócz tego podkreśla ona te czynniki, z którymi jest związana harmonia życia psychicznego człowieka, jaką osiąga on dzięki oddziaływaniom rodziny. Przez wypełnienie tej funkcji przyczynia się ona do ugruntowania i kultywowania zdrowia psychicznego w społeczeństwie, a także stwarza okazję swym członkom do kształtowania i wzbogacania swej osobowości w coraz to nowsze wartości. Daje się jednak zaobserwować trudności w wypełnianiu tej funkcji. Świadomość rodziców nie jest dostosowana w większości przypadków do realiów rzeczywistości życia rodzinnego.

Funkcja emocjonalna rodziny polega na dostarczaniu dziecku poczucia bezpieczeństwa, miłości, akceptacji oraz umożliwieniu rozwijania jego emocji i uczuć. Rodzice pełnią rolę wsparcia emocjonalnego dla swoich dzieci, co pozytywnie wpływa na ich rozwój psychologiczny i społeczny. W rodzinie współczesnej, rodzice często uczą dzieci jak radzić sobie z różnymi emocjami, jakie są ich przyczyny i jakie skutki przynoszą. W rodzinie współczesnej rodzice są też odpowiedzialni za uczenie dzieci jak radzić sobie z różnymi trudnościami, radzenie sobie z emocjami, co jest ważne dla ich rozwoju emocjonalnego.

5/5 - (5 głosów)
image_pdf

Dodaj komentarz