Analiza wyników ankiety

pierwszy fragment pracy dyplomowej, którą będziemy w tym roku prezentować

Pytanie 1: Kto ma szczególny wpływ na Twój wybór szkoły?

Z analizy pierwszego pytania wynika, iż największy wpływ na młodzież, w kwestii wyboru szkoły, mają rodzice. W przypadku każdej badanej zbiorowości ponad 50% odpowiedzi wskazywało na rodziców. Ogółem 74,5% respondentów stwierdziło, iż to właśnie zdaniem rodziców kierują się przy wyborze szkoły średniej.

Z przeprowadzonego badania wynika, iż na 13,30% badanych wpływ ma przedstawiciel szkoły, natomiast na 12,20% młodzieży przy wyborze szkoły kieruje się opinią kolegów.

Z ankiety wynika również, że wychowawcy nie mają żadnego wpływu na decyzję gimnazjalistów.

W Grabicach zdecydowanie największy wpływ na młodzież mają rodzice (85,2%). Duży wpływ mają: kolega (11,1%) oraz przedstawiciel szkoły (3,7%).

Podobna sytuacja przedstawia się w gimnazjum w Brodach. Tutaj również rodzice w szczególny sposób wpływają na wybór przez swoje dziecko szkoły średniej (83,3%). Wpływ wywiera również przedstawiciel szkoły (11,1%) jak i kolega (5,6%).

Respondentom z gimnazjum nr 1 w Gubinie wybrać szkołę pomagają rodzice (43,5%), przedstawiciel szkoły (30,4%) jak i kolega (26,1%).

W gimnazjum nr 2 w Gubinie młodzież przy wyborze szkoły kieruje się opinią rodziców (83,3%). Znacznie mniej oddziaływują na nich – przedstawiciel szkoły (10%) oraz kolega (6,7%).
W żadnym z badanych gimnazjów wychowawca nie ma wpływu na wybór szkoły przez swoich wychowanków.

Analiza wyników ankiety dotyczącej wpływu różnych osób na wybór szkoły średniej przez młodzież ujawnia, że rodzice mają zdecydowanie największy wpływ na tę decyzję. W każdym badanym przypadku, więcej niż połowa respondentów wskazywała, że decyzja o wyborze szkoły jest uzależniona przede wszystkim od opinii rodziców, co podkreśla istotną rolę rodziny w tym procesie. Na ogół 74,5% młodzieży kieruje się zdaniem rodziców, co wskazuje na ich dominujący wpływ.

Pozostałe źródła wpływu są znacznie mniej istotne. Przedstawiciele szkół mają wpływ na zaledwie 13,30% badanych, co sugeruje, że ich rola w wyborze szkoły jest ograniczona. Opinia kolegów również odgrywa mniejszą rolę, wpływając na 12,20% respondentów. Wychowawcy, co jest istotnym wnioskiem, nie mają żadnego wpływu na decyzje młodzieży dotyczące wyboru szkoły.

W analizie regionalnej widać, że w Grabicach i Brodach rodzice także dominują jako główne źródło wpływu, z odpowiednio 85,2% i 83,3% respondentów wskazujących na ich decydujący wpływ. W tych miejscach znaczenie przedstawicieli szkół i kolegów jest mniejsze, ale nadal zauważalne, zwłaszcza w Grabicach. Z kolei w Gubinie różnice między gimnazjami są wyraźne: w jednym z nich (nr 1) wpływ rodziców jest mniejszy (43,5%) w porównaniu do przedstawicieli szkoły i kolegów, podczas gdy w drugim gimnazjum (nr 2) rodzice mają dominujący wpływ (83,3%), a wpływ przedstawicieli szkoły i kolegów jest znacznie ograniczony.

Podsumowując, wyniki ankiety jednoznacznie pokazują, że rodzice odgrywają kluczową rolę w wyborze szkoły średniej przez młodzież, niezależnie od lokalizacji. Zdecydowanie mniej istotni są przedstawiciele szkół oraz koledzy, a wychowawcy nie mają żadnego wpływu na decyzje uczniów.

5/5 - (3 głosów)
image_pdf

Dodaj komentarz